Zakaz handlu – czy będą zmiany?

Możliwe zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele

Ustawa o zakazie handlu zawiera sporo wyjątków, które można interpretować na różne sposoby.

Z jednej strony można zrozumieć ustawodawcę, który chciał w ten sposób jasno oddzielić rodzaj handlu, którego zakaz ma dotyczyć.

Z drugiej, jak to zwykle w takich przypadkach bywa, im więcej regulacji, tym więcej interpretacji i nieporozumień.

 

W efekcie wiele firm próbuje wykorzystać owe „luki” i w ten sposób unikać skutków zakazu handlu. Najbardziej popularna metoda to rozbudowa sklepu przy stacji benzynowej, mniej znana to zakupy z dostawą do domu. Ostatnio głośno z kolei o przekształceniu sklepów sieci Żabka w… placówki pocztowe.

Nic więc dziwnego, że pomysłodawcy ustawy nie pozostają bierni i już zapowiadają, że mogą nastąpić kolejne zmiany, które wyeliminują próby obchodzenia zakazu. O zmianach mówią zarówno główni inicjatorzy zmian, czyli NSZZ „Solidarność”, ale także ministrowie partii rządzącej – dla przypomnienia wypowiedź minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbiety Rafalskiej z lutego 2018:

Jeśli pojawią się jakieś problemy wynikające z ustawy ograniczającej handel w niedziele, to zostanie ona znowelizowana. Póki co pracujemy z Państwową Inspekcją Pracy nad wspólnymi interpretacjami, przepisami.

Ze strony opozycji z kolei padają propozycje o całkowitym wycofaniu zakazu (PO, Nowoczesna) czy też przeprowadzeniu referendum w tej sprawie (Kukiz’ 15).

Wszystko wskazuje na to, że niezależnie od tego, kto będzie w Polsce rządził, zmiany w przepisach nastąpią. Portal dnibezhandlu.pl na pewno Was o tym poinformuje i oczywiście od razu dostosujemy do nich nasze kalendarze i aplikacje tak, aby wolne niedziele nie wymknęły się nam spod kontroli😉

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.